Stručný životopis prezidenta T. G. Masaryka
Tomáš Masaryk se narodil jako Tomáš Jan dne 7. března 1850 v Hodoníně, kde byl také zapsán do matriky a pokřtěn v kostele. Jeho matka Terezie Kropáčková byla Hanačka německé národnosti (pocházela z Hustopečí), jeho negramotný otec Jozef Maszárik byl národnosti slovenské a pocházel z Kopčan. Měl dva mladší bratry, Martina a Ludvíka. Navštěvoval školu v Čejkovicích a gymnázia ve Strážnici a Hustopečích. Poté odešel do Vídně a učil se zámečníkem. Zanechal toho a vrátil se zpět do rodného kraje a začal se učit kovářem. Brzy však nastupuje jako podučitel na gymnázium v Hustopečích a připravuje se na studiu. Od 15 let Masaryk žil sám a živil se jako učitel. Roku 1869 odchází do Vídně a studuje na Akademickém gymnáziu. Po dokončení gymnázia začal studovat filozofickou fakultu. Po dokončení doktorátu odjel Masaryk na roční pobyt na univerzitu v Lipsku. Zde se Masaryk seznámil s Charlottou Garrigue, která byla dcerou newyorského podnikatele a 10. srpna 1877 se zasnoubili. Masaryk se snažil ještě před svatbou získat docenturu z filozofie na vídeňské univerzitě. Svatba se konala 15. března 1878. Masaryk s rodinou žili v té době ve Vídni a Masaryk se snažil živit rodinu a sebe vyučováním. V létě 1882 se Masaryk přestěhoval i s rodinou do Prahy. Přijal zde místo mimořádného profesora na nové české části univerzity. Stal se uznávaným filozofem i ve světě a založil revue Athenaeum.
Masaryk se začal zabývat politikou a vytvořil nový politický směr – realismus. Jeho nový směr podporovala revue Čas. Byl přijat k Mladočechům a v prosinci roku 1891 byl zvolen do Zemského sněmu. V záři 1893 se ale svého mandátu vzdal. V době první světové války si Masaryk uvědomil, že Rakousko-Uhersko nebude možné reformovat do svazku autonomních zemí. Chtěl zlepšit uspořádání států ve východní Evropě. Během války se snažil přesvědčit hlavy ostatních států o potřebnosti samostatného českého státu. Emigroval do Švýcarska, poté se přesunul do Francie, kde za ním přijeli Edvard Beneš a Milan Rastislav Štefánek. Beneš zůstal v Paříži a Masaryk se vydal do Londýna, kde přednášel na londýnské univerzitě a tím si získal pozornost. Poté na nějakou dobu přesídlil do Ruska, kde se snažil vytvořit legie z českých a slovenských přeběhlíků. Nakonec se vydal do USA, aby zde prosadil vytvoření samostatného státu. Vše se zdařilo a 30. května 1918 podepsal v Pittsburghu dohodu o společném státu. Československo bylo mezinárodně uznáno jako samostatný stát, do jehož čela byl zvolen Masaryk. Masaryk byl zvolen jako prezident čtyřikrát. Naposledy v květnu roku 1934, ale ze zdravotních důvodu v prosinci 1935 abdikoval.
Prezident Osvoboditel po vážné nemoci zemřel ve svém sídle na zámku v Lánech dne 14. září 1937. Státní pohřeb se konal v úterý 21. září 1937 za zvuku Svatováclavského chorálu z Plečnikovy sloupové síně Pražského hradu a končil po více než devíti hodinách za modlitby „Otčenáš“ uložením do hrobu na Lánském hřbitově. (em)